Archive for Styczeń, 2019

Wykładnia sytuacji przyznania dwóch rzutów karnych w jednej akcji meczowej

W nawiązaniu do rozmów i różnych interpretacji dotyczących prawidłowości przyznania dwóch rzutów karnych podczas meczu Mistrzostw Świata Juniorów  w 2018 roku podczas meczu Szwajcaria – Rosja , poniżej prezentujemy wykładnie z przepisów.

Sędziowie podjęli słuszną decyzję dyktując dwa rzuty karne w jednej akcji.

Kluczowym słowem przy interpretacji tego zdarzenia  jest możliwość oddania „czystego strzału

https://www.tsn.ca/must-see/video/must-see-swiss-awarded-two-penalty-shots-on-same-bizarre-play~1574621

art.171

SYTUACJA MECZOWA 3: Gracz z pola Drużyny A jest w sytuacji kontrataku i zostaje sfaulowany z tyłu. Jeżeli upadnie on na lód, ale udaje mu się wstać i oddać czysty strzał na bramkę, rzut karny nie zostanie przyznany. Jakkolwiek, kara mniejsza dla Drużyny B zostanie nałożona

SYTUACJA MECZOWA 4: A9 jest w sytuacji kontrataku i został spowodowany jego upadek. Jeżeli krążek porusza się samodzielnie i A7 uzyskuje nad nim kontrolę oraz oddaje czysty strzał na bramkę (ale nie zdobywa bramki) rzut karny nie zostanie przyznany. Jakkolwiek, kara mniejsza dla Drużyny B zostanie nałożona.

art.176

iii. W sytuacji, gdy zostały przyznane dwa rzuty karne dla tej samej drużyny, w tej samej przerwie w grze (za dwa różne przewinienia), tylko jedna bramka może zostać zdobyta. Jeśli pierwszy z rzutów karnych skutkuje zdobyciem bramki, drugi rzut karny jest automatycznie anulowany, ale odpowiednia kara za drugie przewinienie zostanie nałożona. Jeżeli pierwszy rzut karny nie skutkuje zdobyciem bramki, następuje drugi rzut karny. O kolejności rzutów karnych decyduje kolejność przewinień podczas akcji meczowej.